iphone app
android app
iphone app android app
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
Στεφανουδάκης-σημαία

Την τιμητική της έχει η Κρήτη στη βράβευση των κορυφαίων ΑμΕΑ



Η βράβευση των κορυφαίων αθλητών και αθλητριών που διακρίθηκαν μέσα στο 2015 σε παγκόσμια και ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, σε παγκόσμια Κύπελλα και σε διεθνείς διοργανώσεις του εξωτερικού ή σημείωσαν παγκόσμια ρεκόρ, θα πραγματοποιηθεί το απόγευμα στο ξενοδοχείο «NOVOTEL ATHENS HOTEL» .

Η εκδήλωση, που θα ξεκινήσει στις 19:00, διοργανώνεται από την Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή (ΕΠΕ) και την Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες (ΕΑΟΜ-ΑμεΑ) και η Κρήτη έχει την τιμητική της αφού ανάμεσά στους αθλητές που βραβεύονται είναι και οι Μανώλης Στεφανουδάκης, Γιώργος Κωστάκης, Αδαμαντία Χαλκιαδάκη και Ηρώ Μηλάκη, αλλά και ο προπονητής τους Γιώργος Βαρβεράκης.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες που θα βραβευτούν είναι οι εξής:


ΣΤΙΒΟΣ: Μανώλης Στεφανουδάκης, Σε Τζον Φερνάντες, Δήμητρα Κοροκίδα, Ευάγγελος Καναβός, Δημήτρης Σενικίδης, Γεώργιος Κωστάκης, Ανθή Λιάγκου, Δημήτριος Ζησίδης, Μιχάλης Σεϊτης, Ιωάννης Σεβδικάλης.


ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Αντώνης Τσαπατάκης, Ιωάννης Κωστάκης, Χρήστος Ταμπαξής, Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης


ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ: Δημήτριος Μπακοχρήστος, Παύλος Μάμαλος, Πασχάλης Κουλούμογλου, Κωνσταντίνος Δήμου, Νικόλαος Γκουντάνης, Αναστάσιος Μπάος


ΜΠΟΤΣΙΑ: Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νικόλαος Πανανός, Άννα Ντέντα, Παναγιώτης Σουλάνης


ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ: Στέφανος Διαμαντής, Γιώργος Λαζαρίδης, Επαμεινώνδας Σταμάτης


ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ: Αδαμαντία Χαλκιαδάκη, Αργυρώ Μηλάκη


ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ: Θεοδώρα Μούτσιου, Παναγιώτης Γιαννούκαρης, Νικόλαος Καϊδαντζής


ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ: Γεράσιμος Πυλαρινός, Παναγιώτης Τριανταφύλλου, Βασίλειος Ντούνης

Οι προπονητές και οι προπονήτριες που θα βραβευτούν είναι οι εξής: Γιώργος Βαρβεράκης, Πέτρος Λιάτσος, Αθηνά Χατζηστύλη, Δημήτριος Τσιφτσόγλου, Λάζαρος Στεφανίδης, Νικόλαος Βαΐου, Σταύρος Στραγάλης, Γιώργος Παναγιωτόπουλος, Νεκτάριος Γιαλλουράκης (στίβος), Ιωάννης Νάτσιος, Παναγιώτης Παϊπέτης, Αρχοντία Καζάκη, Γεώργιος Τυλιγαδάς (κολύμβηση), Χρήστος Τριφύλλης, Δημήτριος Ιωαννίδης (άρση βαρών σε πάγκο), Γιώργος Τζίμας (μπότσια), Κατερίνα Πατρώνη, Ανδρέας Κεραμιδάς (director μπότσια), Γιώργος Κόντος (τένις με αμαξίδιο), Αθηνά Σιδεράκη (ποδηλασία), Νικόλαος Βουδούρης (σκοποβολή) και Δημήτρης Κάζαγλης (ξιφασκία με αμαξίδιο).

Η γιορτή των κορυφαίων περιλαμβάνει και ειδικές βραβεύσεις: Στον Σταύρο Τζουλάκη, Δήμαρχο Νέας Σμύρνης, και στον Ρωμαίο Ρουμελιώτη, πρώτος στους έκτους Παγκόσμιους Στρατιωτικούς Αγώνες στο άθλημα της τοξοβολίας. Ακόμη, για την προσφορά τους στο ελληνικό παραολυμπιακό κίνημα, θα τιμηθούν οι δημοσιογράφοι Ντέσσυ Κουβελογιάννη (ΑΡΤ ΤV), Νίκος Μαχαίρας (εφημερίδα GOAL) και Παναγιώτης Αλεξανδράκης (Alpha989 & Alpha 96,5).

Τέλος, θα τιμηθούν οι χορηγοί-υποστηρικτές της ΕΠΕ και της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ (ΟΠΑΠ ΑΕ, Nova Sports, Allianz Hellas, Ολυμπία Οδός, Όμιλος Υγεία, Διεθνής Αερολιμένας Ελ. Βενιζέλος, Οφθαλμολογικό Κέντρο Ophthalmica).

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί απευθείας τηλεοπτικά από την ΕΡΤ2 από τις 19:00 έως τις 20:00.

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση