iphone app
android app
iphone app android app
Σάββατο 22 Ιουλίου 2017
ΜΙΤΑΚΗΣ

Ο Μιτάκης έβγαλε το 50ο εισιτήριο για το Ρίο!


Ο Γιάννης Μιτάκης πήρε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο κι έγινε ο 50ος Έλληνας αθλητής που κλείνει εισιτήριο στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη το 2016. Ο Μιτάκης πήρε την 3η θέση στο Golden Cup ιστιοπλοΐας της κατηγορίας Φινν που εγινε στο στο Τακαπούνα της Νέας Ζηλανδίας.

Χρεώθηκε με 6 βαθμούς ποινής, έφτασε έτσι στους 140 και κατέλαβε την 9η θέση στη γενική κατάταξη. Το σημαντικό ήταν πως πλασαρίστηκε 2ος όμως μεταξύ των χωρών που διεκδικούσαν το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς.

Ο Μιτάκης θα μπορούσε να είναι και μέσα στα μετάλλια, αν δεν ήταν άτυχος, αλλά πέτυχε τον μεγάλο στόχο του που ήταν το εισιτήριο για το Ρίο. Τα υπόλοιπα τρία Ολυμπιακά εισιτήρια τα πήραν η Φινλανδία, η Εσθονία και η Ολλανδία.

Mε την πρόκριση του Γιάννη Μιτάκη η Ελλάδα έφτασε τους 50 αθλητές που έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς του Ρίο, ενώ μέσα στο 2016 θα κριθούν πολλές ακόμα προκρίσεις.


Στίβος 14

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)

Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)

Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)

Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)

Αντώνης Μάστορας (ύψος)

Κώστας Μπανιώτης (ύψος)

Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)

Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)

Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)

Χρυσούλα Αναγωνστοπούλου (δίσκος)

Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)

Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)


Κολύμβηση 8

Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)

Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)

Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)

Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μεικτή ατομική)

Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο)

Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)

Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)


Υδατοσφαίριση 13

Εθνική ομάδα των ανδρών


Ιστιοπλοΐα 5

Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)

Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)

Παύλος Καγιαλής, Παναγιώτης Μάντης (470)

Γιάννης Μιτάκης (φιν)


Σκοποβολή 2

Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)

Ευθυμης Μίττας (σκητ)


Κωπηλασία 6

Κατερίνα Νικολαΐδου, Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών)

Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος ανδρών)


Γυμναστική 2

Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)

Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)

Επίσης σε πολύ καλό δρόμο για να πάρουν την πρόκριση είναι οι Χρήστος Βολικάκης, Ηλίας Ηλιάδης, Βάσω Βουγιούκα, Ρομάν Μουστόπουλος, Παναγιώτης Γκιώνης

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση