iphone app
android app
iphone app android app
Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017
EURO 2016 ΣΗΜΑ

Ελπίζει ακόμα σε πρόκριση η Κύπρος


Η Ισλανδία και η Τσεχία είναι οι μοναδικές ομάδες που παίζουν σήμερα για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Γαλλίας και ήδη έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους στο Euro 2016.

Ωστόσο, από τον 1ο όμιλο ξεχωρίζουν οι εκτός έδρας «δοκιμασίες» της Τουρκίας και της Ολλανδίας, οι οποίες αντιμετωπίζουν Τσεχία και Καζακστάν αντίστοιχα για την 9η αγωνιστική της προκριματικής φάσης.

Οι «οράνιε» χρειάζονται συνδυασμό αποτελεσμάτων για να συνεχίσουν ελπίζουν στην πρόκρισή τους, αφού οι Τούρκοι βρίσκονται μπροστά τους με δύο βαθμούς και κρατούν τις τύχες τους στα… πόδια τους.

Στον 2ο όμιλο, τώρα, η Βοσνία παίζει το τελευταίο της χαρτί απέναντι στην Ουαλία, αφού χρειάζεται μόνο νίκη για να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της τρίτης θέσης που οδηγεί στα μπαράζ. Από την πλευρά της, η Κύπρος αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Ισραήλ, που βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην «προνομιούχο» θέση και θέλει να παλέψει τις όποιες ελπίδες έχει για να πάρει το εισιτήριο για τα μπαράζ.

Στον 8ο όμιλο, τέλος, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα όσον αφορά τις ομάδες που διεκδικούν δύο απευθείας εισιτήρια για τη Γαλλία και ένα για τα μπαράζ. Η Ιταλία είναι αυτή τη στιγμή στην πρώτη θέση και μάλλον εκεί θα μείνει μετά το αποψινό ματς στο Αζερμπαϊτζάν, ενώ η Νορβηγία του Ομάρ Ελαμπντελαουί υποδέχεται την Μάλτα που δεν δείχνει ικανή να αποτελέσει σοβαρό «εμπόδιο». Τέλος, το ντέρμπι είναι στην Κροατία, εκεί που οι Κροάτες υποδέχονται τη Βουλγαρία και περιμένουν το στραβοπάτημα των άλλων δύο για να τερματίσουν τελικά δεύτεροι.


Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα


1ος όμιλος

Ισλανδία-Λετονία (19:00)

Καζακστάν-Ολλανδία (19:00)

Τσεχία-Τουρκία (21:45)


Βαθμολογία

Ισλανδία 19 (15-3)

Τσεχία 19 (16-10)

Τουρκία 12 (11-9)

Ολλανδία 10 (13-10)

Λετονία 4 (4-16)

Καζακστάν 2 (5-16)


Επόμενη αγωνιστική

Λετονία-Καζακστάν (21:45)

Ολλανδία-Τσεχία (21:45)

Τουρκία-Ισλανδία (21:45)


2ος όμιλος

Ανδόρα-Βέλγιο (21:45)

Βοσνία-Ουαλία (21:45)

Ισραήλ-Κύπρος (21:45)


Βαθμολογία

Ουαλία 18 (9-2)

Βέλγιο 17 (17-3)

Ισραήλ 13 (14-9)

Βοσνία 11 (12-10)

Κύπρος 9 (12-13)

Ανδόρα 0 (3-30)


Επόμενη αγωνιστική

Βέλγιο-Ισραήλ (21:45)

Κύπρος-Βοσνία (21:45)

Ουαλία-Ανδόρα (21:45)


8ος όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Ιταλία (19:00)

Νορβηγία-Μάλτα (19:00)

Κροατία-Βουλγαρία (21:45)


Βαθμολογία

Ιταλία 18 (11-5)

Νορβηγία 16 (10-8)

Κροατία 14 (16-5)

Βουλγαρία 8 (7-9)

Αζερμπαϊτζάν 6 (6-13)

Μάλτα 2 (3-13)


Επόμενη αγωνιστική

Βουλγαρία-Αζερμπαϊτζάν (21:45)

Ιταλία-Νορβηγία (21:45)

Μάλτα-Κροατία (21:45)

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση