iphone app
android app
iphone app android app
Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2017
ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Στη Λισαβόνα η Εθνική γυναικών υδατοσφαίρισης



Με δύο αλλαγές σε σχέση με τη 13άδα που αγωνίστηκε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Καζάν, θα αγωνιστεί η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών στη 2η φάση των  αγώνων πρόκρισης για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ιανουαρίου στο Βελιγράδι.

Οι αδελφές Στεφανία και Ιωάννα Χαραλαμπίδου αντικαταστάθηκαν από τις Βασιλική Διαμαντοπούλου και Άλκηστη Μπενέκου στη 13άδα της εθνικής ομάδας, που θα αναχωρήσει την Πέμπτη (24/9) για την πρωτεύουσα της Πορτογαλίας.

Οι αγώνες της β' φάσης θα γίνουν το τριήμερο (25-27/9) κι αποτελούν τυπική διαδικασία για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Συγκεκριμένα ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης κάλεσε τις: Έλενα Κούβδου, Χρυσή Διαμαντοπούλου (τερματοφύλακες), Χριστίνα Τσουκαλά, Χριστίνα Κότσια, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Άλκηστη Αβραμίδου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Αντιγόνη Ρουμπέση, Ελένη Ξενάκη, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Ελευθερία Πλευρίτου και Άλκηστη Μπενέκου.

Οι παίκτριες θα προπονηθούν την Τετάρτη (23/9. 14:30) στο κολυμβητήριο του Δήμου Πειραιά στα Βοτσαλάκια.

Η εθνική ομάδα, στο πλαίσιο του Α' Ομίλου, θα αντιμετωπίσει στη Λισαβόνα την Πορτογαλία, την Κροατία και την Ελβετία

Στον άλλο Όμιλο των Γυναικών, που γίνεται στη Γερμανία, μετέχουν οι: Γαλλία, Γερμανία, Τουρκία και Ισραήλ.

Στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Βελιγράδι (10-23 Ιανουαρίου) προκρίνονται οι τρεις πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 6).

Απευθείας έχουν προκριθεί, βάσει του περσινού ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Βουδαπέστη οι: Ισπανία, Ολλανδία, Ουγγαρία, Ιταλία,  Ρωσία και η οικοδέσποινα Σερβία.

Η βαθμολογία όπως είναι διαμορφωμένη από την πρώτη φάση των προκριματικών, όπου αντίπαλοι της Εθνικής μας ήταν εκτός της Κροατίας που είναι και στην δεύτερη φάση, η Γερμανία και το Ισραήλ

1. ΕΛΛΑΔΑ 9

2. Πορτογαλία 6

3. Κροατία       3

4. Ελβετία       0

Το πρόγραμμα των αγώνων στη Λισσαβώνα (σε ώρα Ελλάδας)


Παρασκευή, 25/9

19.00 Κροατία - ΕΛΛΑΔΑ

20.30 Ελβετία - Πορτογαλία


Σάββατο, 26/9

17.30 ΕΛΛΑΔΑ - Ελβετία

19.00 Πορτογαλία - Κροατία


Κυριακή, 27/9

11.30 Κροατία - Ελβετία

13.00 Πορτογαλία - ΕΛΛΑΔΑ


Οι Άνδρες

Η εθνική ομάδα των ανδρών μετέχει απευθείας στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Οι τέσσερις Όμιλοι της δεύτερης φάσης των προκριματικών, όπου οι αγώνες επίσης διεξάγονται 25-27 Σεπτεμβρίου:

Α' (Ισραήλ): Ολλανδία 9, Γεωργία 6, Ισραήλ 3, Λιθουανία 0

Β' (Γαλλία): Σλοβακία 9, Γαλλία 6, Λευκορωσία 3,Ουκρανία 0

Γ' (Μάλτα): Γερμανία 9, Πολωνία 6, Μάλτα 3, Ελβετία 0

Δ' (Ρωσία): Ρωσία 9, Τουρκία 6, Πορτογαλία 3, Λετονία 0

Οι δύο (2) πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 8) προκρίνονται στο Βελιγράδι.

Εκεί θα συναντήσουν εκτός της Εθνικής μας ομάδας και τις Σερβία, Ιταλία, Ουγγαρία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Ισπανία, Ρουμανία.

Η κλήρωση στις 4 Οκτωβρίου

Η κλήρωση των Ομίλων και των αγώνων για το 32ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, θα πραγματοποιηθεί στις 4 Οκτωβρίου στο Βελιγράδι (14.00 ώρα Ελλάδας).

Για πρώτη φορά οι αγώνες θα γίνουν με 16 Εθνικές ομάδες στους Άνδρες (4 Όμιλοι των 4 ομάδων) και 12 στις Γυναίκες (2 Όμιλοι των 6 ομάδων).

Τα επίπεδα όπως έχουν ταξινομηθεί οι Εθνικές ομάδες είναι:


Άνδρες


1ο επίπεδο: Σερβία, Ουγγαρία, Ιταλία, Μαυροβούνιο


2ο επίπεδο: Κροατία, ΕΛΛΑΔΑ, Ισπανία, Ρουμανία


3ο επίπεδο: Οι 4 εθνικές ομάδες που θα τερματίσουν 1ες στους Ομίλους των προκριματικών


4ο επίπεδο: Οι 4 εθνικές ομάδες που θα τερματίσουν 2ες στους Ομίλους των προκριματικών


Γυναίκες


1ο επίπεδο: Ισπανία, Ολλανδία


2ο επίπεδο: Ουγγαρία, Σερβία


3ο επίπεδο: Ιταλία, Ρωσία


4ο επίπεδο: Οι 2 εθνικές ομάδες που θα τερματίσουν 1ες στους Ομίλους των προκριματικών


5ο επίπεδο: Οι 2 εθνικές ομάδες που θ τερματίσουν 2ες στους Ομίλους των προκριματικών


6ο επίπεδο: Οι 2 εθνικές ομάδες που θα τερματίσουν 3ες στους Ομίλους των προκριματικών

Πηγή: Sentragoal.gr

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση