iphone app
android app
iphone app android app
Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017
ΣΤΙΒΟΣ ΣΕΡΡΕΣ

Είκοσι επτά αθλητές-τριες της Κρήτης στις Εθνικές στίβου


Ούτε ένας, ούτε δύο, αλλά είκοσι επτά αθλητές και αθλήτριες της Κρήτης επιλέχθηκαν να στελεχώσουν τις Εθνικές ομάδες στίβου σε μεγάλες διοργανώσεις.

Ο ΣΕΓΑΣ ανακοίνωσε τις Εθνικές ομάδες για τους διεθνείς αγώνες της καλοκαιρινής περιόδου (εκτός από τους Βαλκανικούς αγώνες Ανδρών Γυναικών και το Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Πεκίνο, που δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα) και μέσα σε αυτές βρίσκονται 27 αθλητές-τριες κρητικών σωματείων.

Ο μεγάλος αυτός αριθμός αθλητών - αθλητριών δείχνει για μια ακόμα χρονιά το υψηλό επίπεδο του στίβου της Κρήτης και το σημαντικό έργο ανίχνευσης ταλέντων και ανάδειξης πρωταθλητών, που γίνεται από τους προπονητές και τα σωματεία μας.

Αναλυτικά οι αθλητές – αθλήτριες των σωματείων μας που έχουν συμπεριληφθεί στις Εθνικές ομάδες για το 2015 είναι οι παρακάτω (στην παρένθεση αναφέρονται τα ονόματα των προπονητών τους).


ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (15-19/7 ΚΟΛΟΜΒΙΑ):


-400 Εμπ. – 4 Χ 400: Καλογεράκης Γιώργος Ο.Φ.Η. (Τσατσάκης Αντώνης)


-Δίσκος: Σπανουδάκη  Κων/να Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος (Μήλιος Γιώργος)


-Ακόντιο: Μανιού Αφροδίτης Ο.Φ.Η.. (Αντωνακάκης Γιάννης)


-Ακόντιο: Γκέλη Ελένη Γ.Α.Σ. Ιεράπετρας (Λιοντάκη Χριστίνα)


-Έπταθλο: Καστρινού Μελίνα Ο.Φ.Η. (Μαυράκης Μανόλης)


ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ (9-12/7 ΕΣΘΟΝΙΑ):


-Σφύρα: Αναστασάκης  Μιχάλης Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος (Παπαδημητρίου Αλεξ)


   ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ Π/Κ (26 – 31/7 ΓΕΩΡΓΙΑ)


-Επί Κοντώ: Κασσωτάκη Μυρτώ Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος (Στεφανή Φώτης)


ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΦΗΒΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ  (9-12/7 ΡΟΥΜΑΝΙΑ):


- 200 – 4Χ100: Διάκος Γιώργος Ο.Φ.Η. (Διάκος Περικλής)


-Επί Κοντώ: Κολομβάκης Κυριάκος Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος (Σταμπολάκης  Γιώργος)


ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΑΙΔΩΝ - ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  (4/7 ΣΕΡΒΙΑ):


-Δίσκος: Σπανουδάκη  Κων/να Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος (Μήλιος Γιώργος)


-Τριπλούν: Κασσωτάκης Φραγκίσκος Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος (Φρανσουά Ντοφέν)


ΕΛΛΑΔΑ – ΚΥΠΡΟΣ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (5-6/8 ΛΑΡΙΣΑ)-100 – 4Χ100: Μποτωνάκης Αντώνης - Α.Ο. Κύδων (Παπουτσής Θανάσης)


-1.500: Ξενιδάκης Χαρίδημος - Σητειακός Α.Ο. (Γωνιωτάκης Μιχάλης)


-Ύψος: Δραμουντάνης Χαράλαμπος - Ο.Φ.Η. (Λίτσικας Χρήστος)


-Σφαίρα: Βουρλάκης Λευτέρης - Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος (Μήλιος Γιώργος)


-Ακόντιο: Φέζγκα Κριστιάνο - Α.Ο. Κύδων (Παπαδουλάκης Νίκος)


-100 Εμπ: Συνολάκη Ηρώ - Ο.Κ.Α. Αρκάδι (Ασλανίδης Παναγιώτης)


-2.000 Φ.Ε: Γουνάκη Βασιλεία – Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος


-Μήκος: Μπαλαμούτη Ζωή – Ο.Φ.Η. (Κόκκινος Γιώργος)


-Σφαίρα: Γερομαρκάκη Ευαγγελία – Γ.Α.Σ. Ιεράπετρας (Ασπαραδάκης Νίκος)


-Δίσκος: Κορωναίου Νικολέτα - Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος (Μήλιος Γιώργος)


-Ακόντιο: Βερυκάκη Εμμανουέλα – Α.Ο. Κύδων (Παπαδουλάκης Νίκος)

Επίσης αναφέρουμε τους αθλητές μας που έχουν ήδη αγωνιστεί με τις Εθνικές ομάδες το 2015:

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΘΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ (20-21/6 ΗΡΑΚΛΕΙΟ):


-  100-200 – 4Χ100: Μπελιμπασάκη Μαρία – Σητειακός Α.Ο. (Γωνιωτάκης Μιχάλης)


-  400 – 4Χ400: Βασιλείου Ειρήνη – Γ.Ε.Η. (Βισκαδουράκης Αριστείδης)


-  Σφύρα: Αναστασάκης Μιχάλης – Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος (Παπαδημητρίου Αλεξ)


-  4Χ400: Βασιλείου Άννα – Γ.Ε.Η. (Βισκαδουράκης Αριστείδης)


-  100 – 200 – 4Χ100: Τσάκωνας Λυκούργος – Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος (Παναγιωτόπουλος Γ)


- 4 Χ 100: Νυφαντόπουλος Γιάννης – Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος (Χατζηαναστασίαδης Περ)


ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ Α/Γ (20-21/6 ΗΡΑΚΛΕΙΟ):


-  400: Βασιλείου Ειρήνη – Γ.Ε.Η. (Βισκαδουράκης Αριστείδης)


-  Επί Κοντώ: Λεδάκη Στέλλα  Ηρώ – Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος (Στεφανή Φώτης)

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση