iphone app
android app
iphone app android app
Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017
ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

Διεκδικούν όρια σήμερα στα «67α Βενιζέλεια»


Μπορεί να έχουν χάσει την αίγλη του παρελθόντος, αλλά τα «67α Βενιζέλεια» στίβου που φιλοξενούνται σήμερα στο Εθνικό στάδιο των Χανίων θυμίζουν κάτι από το παρελθόν…

Τα «67α Βενιζέλεια» μετά από απόφαση του Σ.Ε.Γ.Α.Σ. συμπεριλαμβάνονται στους αγώνες κριτήριο για τη συγκρότηση της εθνικής μας ομάδας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων ανδρών - γυναικών, αλλά και στους αγώνες για την επίτευξη των ορίων συμμετοχής στα Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Παίδων - Κορασίδων και Εφήβων - Νεανίδων αντίστοιχα. Αυτό έδωσε το κίνητρο σε αρκετούς αθλητές να δηλώσουν συμμετοχή με αυτή του Περικλή Ιακωβάκη να ξεχωρίζει.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στα 400μ με εμπόδια θα αντιμετωπίσει τον Γιάννη Λουλά τον Κων. Κωνσταντή και τον νεότερο Δημήτρη Λεβαντίνο

Ο Ανδρέας Δημητράκης με τον Κώστα Νακόπουλο στα 1500μ ανδρών που θα αντιμετωπίσουν τον Ρουμάνο Κλ.Μπομποτσέα, τον Κύπριο Θεοφάνη Μιχαηλά τους Ερ.Κεραμά και Έντ.Μούτσο αλλά και τους ντόπιους Χρήστο Χατζακη -Καζάνη και Κώστα Βασιλάκη.

Στα 400μ εμπόδια γυναικών η Κατερίνα Δαλάκα αντιμετωπίζει τις Εφ. Θεοδώρου και Μαρία Λιτσένη, την κορασίδα Ολυμπία Καραγιάννη την Κύπρια Ραφαέλα Δημητρίου και τις Κρητικές Κατερίνα Καραταράκη και Αλεξία Κανάκη.

Στο μήκος μάχη θα γίνει για την θέση στην εθνική ανάμεσα στις Χάιδω Αλεξούλη και Ευαγγελία Γαλένη, ενώ στον δίσκο οι Μανόλης Πεντίκης και Κυριάκος Ζώτος αντιμετωπίζουν τον Ρουμάνο Αλεξάντρου Φιρφιρίκα.

Ακόμα αγωνίζονται η Βούλα Παπαχρήστου στο τριπλούν, η Βουλγάρα Βεσελίνα Βένεβα στο ύψος, η Αναστασία Μαρινάκου στα 1500μ, οι Ρουμάνοι Αντρέϊ Γκάκ στην σφαίρα και Αλεξάντρου Φιρφιρίκα στον δίσκο, οι Βούλγαροι Καζμίρ Μπαράκωφ στα 200μ και Ζλάτοζαρ Ατανάσωφ στο μήκος.

Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένονται και τα 400μ. γυναικών εκεί όπου οι Ειρήνη και Άννα Βασιλείου θα παλέψουν για να βρεθούν στο Ευρωπαϊκό που διεξάγεται 20-21 Ιουνίου στο Ηράκλειο.

Το Πρόγραμμα των αγώνων :


14.00: Δισκοβολία Παμπαίδων Α΄ (2000 - 01)


15.00: Δισκοβολία Παίδων (1998 - 99)


15.00: Άλμα σε Μήκος Ανδρών


15.45: Σφαιροβολία Παγκορασίδων Α΄(2000 - 01)


16.05: Άλμα σε Ύψος Γυναικών


16.15: Δισκοβολία Γυναικών


16.25: Άλμα σε Μήκος Γυναικών


16.30: 100 μ. Ανδρών


16.40: Σφαιροβολία Παμπαίδων Α΄ (2000 - 01)


16.45: 100 μ. Γυναικών


17.00: 80 μ. Παμπαίδων Α΄ (2000 - 01)


17.15: 80 μ. Παγκορασίδων Α΄ (2000 - 01)


17.30: 400 Εμπόδια Γυναικών


17.35 Άλμα σε Ύψος Ανδρών


17.40: Δισκοβολία Ανδρών


17.45: 400 Εμπόδια Ανδρών


17.50: Άλμα Τριπλούν Γυναικών


17.55: Σφαιροβολία Ανδρών


18.00: 1.500 μ. Ανδρών


18.15: 1.500 μ. Γυναικών


18.30: 200 μ. Ανδρών


18.45: 400 μ. Γυναικών


18.45: Ακοντισμός Παίδων και Κορασίδων (1998 - 99)


19.00: 3.000 μ Φυσικά Εμπόδια Γυναικών


19.20: 50 μ. Μίνι Παμπαίδων - Παγκορασίδων (2004 - 2006)


19.40: 60 μ. Παμπαίδων - Παγκορασίδων Β΄ (2002 - 03)


19.45: Ακοντισμός Παμπαίδων Α΄ (2000 - 01)

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση