iphone app
android app
iphone app android app
Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2017
To 10o Athens Animfest στον Κοινωνικό Χώρο

To 10o Athens Animfest στον Κοινωνικό Χώρο


Ημερομηνία δημοσίευσης:
Τελευταία ενημέρωση:

Η Νέα Κινηματογραφική Λέσχη Ηρακλείου σε συνεργασία με την Κινηματογραφική Λέσχη του Πανεπιστημίου φιλοξενεί τις βραβευμένες ταινίες του Athens Animfest, την Κυριακή 24 και τη Δευτέρα 25 Μαΐου στις 20:30, στον Κοινωνικό Χώρο των Ιδρυμάτων Καλοκαιρινού.

Το Διεθνές Φεστιβάλ Animation της Αθήνας (Athens ANIMFEST), δέκα χρόνια μετά την πρώτη διοργάνωσή του, υποδέχτηκε φέτος περισσότερες - από ποτέ άλλοτε - ταινίες κινούμενων σχεδίων, από όλα τα μήκη και πλάτη της Γης, προσφέροντας στους λάτρεις του είδους μια μοναδική ευκαιρία να απολαύσουν πρόσφατες δημιουργίες σπουδαίων καλλιτεχνών, αλλά και σπουδαστών της τέχνης του animation, που κομίζουν με το έργο τους τη φρεσκάδα και τις ανησυχίες της γενιάς τους.

Η είσοδος είναι ελεύθερη, ενώ όσοι θεατές θέλουν, μπορούν να συνεισφέρουν συσκευασμένα τρόφιμα για το κοινωνικό παντοπωλείο και το συσσίτιο.

Η επίσημη ιστοσελίδα του φεστιβάλ: http://athensanimfest.eu/2015/gr/

Αναλυτικά το πρόγραμμα των δύο ημερών:

Κυριακή 24 Μαΐου

Οι βραβευμένες ταινίες του φεστιβάλ

1. The Gingerbread Case, Pavel Jindra, 6' 52'', 2014, Czech Republic

2. The Sheep Shop, Jorn Leeuwerink, 3' 17'', 2014, The Netherlands

3. Beat in the Forest, Adi Goral, 5' 21'', 2014, Israel

4. Vis Dubium, Mihajlo Dragaš, 6' 48'', 2014, Serbia

5. Luma St., Daniel Escobar, 4' 11'', 2013, UK

6. Zepo, by Cesar Diaz Melendez, 3' 08'', 2014, Spain

7. Guida, by Rosana Urbes, 11' 30'', 2014, Brazil

8. Shouk, by Dotan Moreno, 18' 14'', 2014, Israel / Canada

9. Carrotrope, by Paulo D Alva, 8', 2013, Portugal, 2013

10. The Vast Landscape - porcelain stories, by Lea Vidakovic, 11', 2014, Croatia

11. A Portrait by Aristotelis Maragkos, 2' 13'', 2014, Greece

12. Safe place by Angelos Roditakis, 2' 2014, Greece

-Διάλειμμα

13. My Stuffed Granny by Effie Pappa, 10', 2014, UK/Greece

14. The Day of the Bleeding Gums, by Dimitar Dimitrov, 5', 2014, Bulgaria

15. Laboratory / Laboratorium, by Natalia Nguyen, 8', 2015, Poland

16. Juan and the Cloud / Juan y la Nube, by Giovanni Maccelli, 14'', 2014, Spain

17. The Dirty Birdy Redux, by John R. Dilworth, 8' 03'', 2014, USA

18. Roadtrip, by Xaver Xylophon, 20'', 2014, Germany

19. Amir & Amira, Martial André - Sara Ayoub - Benjamin Condy - Ariane Dedulle - Cécilia Maturi - Tatiana Tchoumakova, 4' 16'', 2014, France

20. One more hat, Prunelle Bry - Corentin Barcelo - Arthur Depoire - Alexandre Melquiond - Margaux Revol, 4' 27'', 2014, France

21. Le bal des méduses, Benjamin Cavarretta - Clément Perroche - Julien Labussière - Martin L'Anton - Maxime Ménard -Viviane Dall'Agnol, 6' 10'', 2014, France

Δευτέρα 25 Μαΐου

Επιλογές από πολωνικές ταινίες κινουμένων σχεδίων. Κατάλληλες για νέους/νέες άνω των 16 ετών.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ http://athensanimfest.eu/2015/gr/tributes/6/

1. Ο Στέφανος και το σκαθάρι / Stefan i Żuczek, 12' 20"

Σκηνοθεσία: Piotr Loc Hoang Ngoc

Σενάριο: Piotr Loc Hoang Ngoc

Animation: Piotr Loc Hoang Ngoc

Τεχνική: cut-out 2D

Μουσική: Kacper Zamarło, Włodzimierz Antoniv

Παραγωγή: PWSFTviT ŁÓDŹ (Film School Lodz)

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

2. ORAWUS, 9' 15"

Σκηνοθεσία : Wojciech M. Sławuski

Σενάριο: Wojciech M. Sławuski

Animation: Wojciech M. Sławuski

Τεχνική: ζωγραφική 2D

Μουσική: Wojciech Kilar

Παραγωγή: Wojciech M. Sławuski

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

3. Ανθρώπινο παράσιτο / Glista Lucka, 7' 29''

Σκηνοθεσία: Tomasz Pawlak

Σενάριο: Tomasz Pawlak

Animation: Tomasz Pawlak

Τεχνική: cut-out 2D / σχέδιο

Μουσική: Doktor Metafor

Παραγωγή: Tomasz Pawlak

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Ναι (μεσότιτλοι)

4. Χαμένες αισθήσεις / Zmysły prysły, 6' 05''

Σκηνοθεσία: Marcin Wasilewski

Σενάριο: Robert Jaszczurowski, Łukasz Kacprowicz, βασισμένο στην ιδέα του: Marcin Wasilewski

Animation: Jakub Szczęśniak, Tomasz Wyrąbkiewicz, Grzegorz Zarębski, Artur Huk

Τεχνική: CGI

Μουσική: Michał Jacaszek

Παραγωγή: Grupa Smacznego (GS Animation)

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

5. Μαύρο πάνω στο λευκό / Czarne Na Białym, 1' 10''

Σκηνοθεσία: Mateusz Gudel

Σενάριο: Mateusz Gudel

Animation: Mateusz Gudel

Τεχνική: σχέδιο

Μουσική: Mateusz Gudel

Παραγωγή: UA POZNAŃ (School)

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

6. Ο άνθρωπος καλώδιο / Druciak, 11' 29"

Σκηνοθεσία: Anna Rękas

Σενάριο: Anna Rękas

Animation: Anna Rękas

Τεχνική: stop motion

Μουσική: Alan Kyne Perry

Παραγωγή: ZSMC WA UMCS LUBLIN (School)

Διάλογοι: Ναι

Υπότιτλοι: Ναι

-Διάλειμμα

7. Ο νόμος της πρώτης νύχτας / Ius Primae Noctis - Prawo Pierwszej Nocy, 4' 15''

Σκηνθεσία: Łukasz Rusinek

Σενάριο: Łukasz Rusinek

Animation: Łukasz Rusinek

Τεχνική: 2D σχέδιο

Μουσική: R.U.T.A.

Παραγωγή: NCK, ESK, KARROT KOMMANDO

Διάλογοι: Στίχοι παλιού πολωνικού τραγουδιού

Υπότιτλοι: Ναι

8. ON / OFF, 6' 27"

Σκηνοθεσία: Piotr Ludwik

Σενάριο: Piotr Ludwik

Animation: Piotr Ludwik

Τεχνική: stop motion

Μουσική: Piotr Kubiak

Παραγωγή: Se-ma-for Film Foundation

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

9. Η αράχνη και οι μύγες / Pajak i Muchy, 3' 30"

Σκηνοθεσία: Tessa Moult-Milewska

Σενάριο: Tessa Moult-Milewska, based on the motives of a poem by Jan Brzechwa

Animation: Tessa Moult-Milewska

Τεχνική: cut-out 2D, μεικτό

Μουσική: Krzysztof A. Janczak

Παραγωγή: Tessa Moult-Milewska

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

10. Αλάτι και πιπέρι / Sól I Pierz, 2' 02"

Σκηνοθεσία: Alicja Adamkiewicz

Σενάριο: Alicja Adamkiewicz

Animation: Alicja Adamkiewicz

Τεχνική: salt and pepper

Μουσική: Carlos Gardel

Παραγωγή: UMK TORUŃ (School)

Διάλογοι: Στίχοι στα ισπανικά

Υπότιτλοι: Όχι

11. Η διακυβέρνηση της αγάπης / O Rządach Miłości, 13' 15''

Σκηνοθεσία: Adela Kaczmarek

Σενάριο: Adela Kaczmarek

Animation: Adela Kaczmarek, βασισμένο στα σχέδια του πρωταγωνιστή

Τεχνική: σχέδιο

Μουσική: Mikołaj Majkusiak

Παραγωγή: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę"

Διάλογοι: Ναι

Υπότιτλοι: Ναι

12. Αν... / A Gdyby…, 4' 57''

Σκηνοθεσία: Kamil Wójcik

Σενάριο: Kamil Wójcik

Animation: Kamil Wójcik

Τεχνική: σχέδιο / cut-out 2D

Μουσική: Kamil Wójcik

Παραγωγή: Kamil Wójcik

Διάλογοι: Ναι

Υπότιτλοι: Ναι

13. Οι τρεις βασιλιάδες - PASTORALE / Trzej Królowie - Pastorałka, 3' 20"

Σκηνοθεσία: Anna Błaszczyk

Σενάριο: Anna Błaszczyk, βασισμένο στα κάλαντα #93 από τη συλλογή "Ποιμενικά τραγούδια και χριστουγεννιάτικα κάλαντα" που κυκλοφόρησε στην Κρακοβία το 1843.

Animation: Anna Błaszczyk, Agata Droga-Bazan

Τεχνική: cut-out 2D

Μουσική: Jan Duszyński

Παραγωγή: WJTeam

Διάλογοι: Στίχοι παλιού πολωνικού τραγουδιού

Υπότιτλοι: Ναι

14. ARS MORIENDI, 7' 22"

Σκηνοθεσία: Miłosz Margański

Σενάριο: Miłosz Margański

Animation: Miłosz Margański

Τεχνική: 3D, μεικτό

Μουσική: Miłosz Margański

Παραγωγή: UA POZNAŃ (school)

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

15. PAC!, 1' 19"

Σκηνοθεσία: Alicja Błaszczyńska

Σενάριο: Alicja Błaszczyńska

Animation: Alicja Błaszczyńska

Τεχνική: 2D σχέδιο

Μουσική: Alicja Błaszczyńska

Παραγωγή: PWSFTviT ŁÓDŹ (Film School Lodz)

Διάλογοι: Όχι

Υπότιτλοι: Όχι

Και όπως πάντα όπως αναφέρουν οι διοργανωτές, «η είσοδος, όπως σε όλες τις δράσεις του Κοινωνικού Χώρου, είναι ελεύθερη, ωστόσο η συμβολή σας σε συσκευασμένα τρόφιμα για το Κοινωνικό Παντοπωλείο και το "Φαγητό με την αγάπη μας" είναι καθοριστική για τη συνέχιση της λειτουργίας τους».

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση