iphone app
android app
iphone app android app
Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017
ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΣΤΑΔΙΟ

Πανδαισία του αναπτυξιακού στίβου το Σάββατο στο Παγκρήτιο


Ημερομηνία δημοσίευσης:
Τελευταία ενημέρωση:

Με εκατοντάδες χαμόγελα, πολλά χαρούμενα πρόσωπα και ενθουσιώδεις φωνές θα γεμίσει το Σάββατο 16 Μαΐου το Παγκρήτιο Στάδιο Ηρακλείου αφού θα διεξαχθεί εκεί το Παγκρήτιο Αναπτυξιακό Πρωτάθλημα Στίβου.

Τους αγώνες διοργανώνει η Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Κρήτης με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης-Περιφερειακές Ενότητες Χανίων, Ρεθύμνης, Ηρακλείου, Λασιθίου, του Δήμου Ηρακλείου, της Δημοτικής Επιχείρησης Ανάπτυξης Αθλητισμού Ηρακλείου και του Δ.Ο.Π.Α.Φ.Μ.Α.Η.

Το Παγκρήτιο Αναπτυξιακό Πρωτάθλημα περιλαμβάνει τρεις κατηγορίες αγώνων για νεαρούς αθλητές και αθλήτριες, από εννιά μέχρι δεκαπέντε ετών και συγκεκριμένα:

* Παγκρήτιο πρωτάθλημα συνθέτων αγωνισμάτων ΠΠ-ΠΚ Α'

* Παγκρήτιο πρωτάθλημα πολυάθλων ΠΠ-ΠΚ Β'

* Παγκρήτιο πρωτάθλημα ατομικών αγωνισμάτων ΜΙΝΙ ΠΠ-ΠΚ

Προβλέπεται πολύ μεγάλη συμμετοχή 600 περίπου νεαρών αθλητών, αφού τα σωματεία της Κρήτης δίνουν ιδιαίτερη βαρύτητα στην προσέλκυση και αξιοποίηση νέων παιδιών, μέσα από ειδικά προγράμματα εκμάθησης του κλασικού αθλητισμού και υποστήριξης των δραστηριοτήτων των παιδιών από το σύνολο των οικογενειών τους.

Τα προγράμματα αυτά, όπως είναι το Kids' Athletics, αλλά και η συμμετοχή τους σε αγωνιστικές διαδικασίες παιγνιώδους μορφής, έχουν ακόμα στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των νεαρών αθλητών για το μεγάλο αθλητικό ραντεβού του καλοκαιριού, το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών ομάδων στίβου (20-21/6 - Ηράκλειο). Σε αυτό τον αγώνα τα παιδιά αναμένεται να γεμίσουν κυριολεκτικά την παιδική κερκίδα, χειροκροτώντας τις προσπάθειες των αθλητών από τα δώδεκα κράτη και υποστηρίζοντας με το δικό τους μοναδικό τρόπο τους Έλληνες αθλητές, στην προσπάθειά τους για την άνοδο στην ανώτερη κατηγορία του ευρωπαϊκού κλασικού αθλητισμού.

Το πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής:

ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ - ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΜΑΪΟΥ
11:30

80 Εμπ. ΠΚ Α'

11:45

100 Εμπ. ΠΠ Α'

12:00

Μήκος ΠΠ - ΠΚ Α'

12:45

Σφαίρα ΠΠ - ΠΚ Α'

ΩΡΑ ΔΡΟΜΟΙΠΠ - ΠΚ Β΄ ΜΗΚΟΣΠΚ Β'Α' ΣΚΑΜΜΑ ΣΦΑΙΡΑΠΚ Β' ΥΨΟΣΠΠ Β' ΜΠΑΛΑΚΙΠΠ Β'  ΜΙΝΙ ΠΠ-ΠΚΚΑΙ ΣΥΝΘΕΤΑΠΠ-ΠΚ Α'
16:30

60 ΠK Β'                 

(Α' & Β' Γκρουπ)

Μήκος

(Γ' Γκρουπ)

(Για όσες συμμετέχουν στα 1.000)

Ύψος

(Α' Γκρουπ)

2 Στρώματα

Μπαλάκι

(Β' Γκρουπ)

Μήκος ΜΙΝΙ ΠΚ

(Σκάμμα 2)

Μπαλάκι ΜΙΝΙ ΠΠ

(Βοηθητικό)  

17:00

Σφαίρα

(Γ' Γκρουπ)

(Για όσες συμμετέχουν στα 1.000)

17:15

50 ΜΙΝΙ ΠΚ

17:30

Μήκος

(Α' Γκρουπ)

Σφαίρα

(Β' Γκρουπ)

Μήκος ΜΙΝΙ ΠΠ

(Σκάμμα 2)

Μπαλάκι ΜΙΝΙ ΠΚ

(Βοηθητικό)

18:00

1.000 ΠK Β'

(Γ' Γκρουπ)

Ύψος

(Β' Γκρουπ)

Στρώμα 1

Μπαλάκι

(Α' Γκρουπ)

Ύψος ΠΠ Α'

ΕΞΑΘΛΟ

Στρώμα 2

18:15

50 ΜΙΝΙ ΠΠ

18:30

Μήκος

(Β' Γκρουπ)

Σφαίρα

(Α' Γκρουπ)

18:45

Ακόντιο

ΠΠ - ΠΚ Α'

ΕΞΑΘΛΟ - ΠΕΝΤΑΘΛΟ

19:00

600 MINI ΠΚ

19:15

600 ΜΙΝΙ ΠΠ

19:30

1.000 ΠΠ Β'

(Α' & Β' Γκρουπ)

1.000 ΠΠ Α'

ΕΞΑΘΛΟ

19:45

600 ΠΚ Α'

Πένταθλο

20:00

60 Εμπ. ΠΠ Β'                

(Α' & Β' Γκρουπ)

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση