iphone app
android app
iphone app android app
Παρασκευή 09 Δεκεμβρίου 2016
Γραφή- συγγραφέας - λογοτεχνία

Γνωριμία με τους συγγραφείς της Σητείας σε διημερίδα


Ημερομηνία δημοσίευσης:
Τελευταία ενημέρωση:

Το Κέντρο Κρητικής Λογοτεχνίας, συνεχίζοντας την προσπάθεια γνωριμίας του κοινού με τους συγγραφείς του κάθε δήμου της Κρήτης και το έργο τους, οργανώνει, με τη συνδρομή του Δήμου Σητείας, διημερίδα στο Πολύκεντρο του Δήμου το Σάββατο 28 Φεβρουαρίου και την Κυριακή 1 Μαρτίου 2015, με θέμα "Γνωριμία με τους συγγραφείς του Δήμου Σητείας και το έργο τους".

Το πρόγραμμα της διημερίδας έχει ως εξής:


Σάββατο 28 Φεβρουαρίου 2015

9:15: Καλωσόρισμα από τον πρόεδρο του Κέντρου Κρητικής Λογοτεχνίας.

Καλωσόρισμα από το δήμαρχο Σητείας κ. Θοδωρή Πατεράκη.

Χαιρετισμοί Αρχών και φορέων.

Α' Συνεδρία (προεδρεύει ο Λεωνίδας Τερζής)

9:30: Γιώργης και Γιάννης Μαρκάκης, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο του Μιχαήλ Καταπότη, του Νίκου Ι. Παπαδάκη, του Μανόλη Μιαουδάκη και του Γιάννη Λιμνιωτάκη.

9:50: Δημήτρης Βλαχοδήμος, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο του Γεωργίου Σπυριδάκη, του Αποστόλη Τζίφα, της Ελένης Ορφανουδάκη-Βιτσεντζάκη και του Μενέλαου Πατυχάκη.

10:10: Διαμάντω Τσιφετάκη, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο του Εμμανουήλ Αγγελάκη, του Νίκου Π. Παπαδάκη, του Νίκου Γαρεφαλάκη και του Γιάννη Τσιφετάκη.

10:30: Άρτεμη Αναγνωστάκη, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο της Φωτεινής Κουνελάκη, του Γιάννη Ροδανάκη, της Αναστασίας Φραγκούλη και της Ελένης Ανυψητάκη-Δαουράκη.

10:50: Ο λόγος στους συγγραφείς.

11:10: Παρεμβάσεις-συζήτηση

11:30-12:00: Διάλειμμα

Β' Συνεδρία (προεδρεύει ο Μιλτιάδης Παπαδάκης)

12:00: Ελένη Κωβαίου, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο του Οδυσσέα Τσαγκαράκη, της Γωγώς Ατζολετάκη, της Άννας Τακάκη-Μαρκάκη και του Γεωργίου Βιολιδάκη.

12:20: Έφη Μπουκουβάλα, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο του Αντωνίου Λυκάκη, του Εμμανουήλ Λυκάκη, του Γιάννη Σακκά, του Ερρίκου Σκουλούδη και της Μαργαρίτας Τσαμπανάκη.

12:45: Δημοσθένης Καραγιάννης, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο του Ηλία Οικονομάκη, του Μανόλη Γιακουμάκη, του Μάνου Σπυριδάκη και του Γεωργίου Καναβάκη.

13:05: Μαρία Φραγκιαδάκη, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο του Νίκου Χασαπλαδάκη (Καβράκι), του Μανώλη Τσαντάκη, του Μανόλη Τσαντάκη και της Έλλης Αχλαδιανάκη.

13:25: Ο λόγος στους συγγραφείς.

13:45-14:05: Παρεμβάσεις-συζήτηση.

Γ' Συνεδρία (προεδρεύει ο Γιάννης Σταμέλος)

17:30: Αταλάντη Μιχελογιαννάκη-Καραβελάκη, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο του Γιάννη Χλουβεράκη, του Γρηγόρη Χλουβεράκη, του Κωστή Χλουβεράκη, της Κατερίνας Παφύτα και του Γιάννη Πετράκη.

17:55: Γιάννης Χρονάκης, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο του Μιλτιάδη Παπαδάκη, του Μιχάλη Γιαννακάκη, του Μανόλη Παπαδάκη και του Νίκου Πετράκη.

18:15: Βούλα Επιτροπάκη, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο του Άρη Δικταίου ( Κώστα Κωνσταντουλάκη ), του Μανόλη Ροδανάκη, του Γιάννη Μαρκάκη, της Ρούλας Καρνιαδάκη-Ορφανουδάκη και του Νίκου Θεοδωράκη.

18:40: Κώστας Μουτζούρης, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο του Κωστή Φραγκούλη, του Γιάννη Χασαπλαδάκη (Καβρού ), του Γιάννη Δερμιτζάκη (Δερμιτζογιάννη), του Γιώργη Μαρκάκη, του Γιάννη Κριτσωτάκη και του Μιχάλη Καραβασίλη.

19:10: Ο λόγος στους συγγραφείς.

19:25: Παρεμβάσεις-συζήτηση.


Κυριακή 1 Μαρτίου 2015

Δ' Συνεδρία (προεδρεύει η Μαρία Κοξαράκη)

11:00: Κατερίνα Ζερβάκη, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο της Ειρήνης Παπαδάκη, της Δέσποινας Δασκαλάκη, του Μανόλη Χατζηνάκη, του Ιωσήφ Χαρκιολάκη και της Κωστούλας Περάκη.

11:25: Ανδρέας Λενακάκης, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο του Γιώργου Αικατερινίδη, του Γιώργη Πευκιανάκη, της Ναυσικάς Παπαδάκη-Μωυσάκη, του Γεωργίου Συκιανάκη και του Στέλιου Περάκη.

11:50: Ειρήνη Βογιατζή, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο του Νίκου Ζερβονικολάκη, του Γεωργίου Πετρουλάκη, του Γεωργίου Τσικαλάκη και του Εμμανουήλ Κουφάκη.

12:10: Ευαγγελία Πετρουγάκη, Γνωριμία με το συγγραφικό έργο της Μαρίας Κοξαράκη, του Εμμανουήλ Κουτσαντωνάκη, του Θεόδωρου Βουτυράκη, της Μαρίας Ζωγραφάκη και του Βασιλείου Χατζηδάκη.

12:35: Ο λόγος στους συγγραφείς.

12:55: Αυτοπαρουσίαση συγγραφέων οι οποίοι, ενδεχομένως, δεν έχουν περιληφθεί στο πρόγραμμα.

13:10-13:30: Παρεμβάσεις-συζήτηση.

14:00: Απολογισμός.

14:15: ( Απο)Χαιρετισμοί.

Η Οργανωτική Επιτροπή του συνεδρίου αποτελείται από τους Κώστα Μουτζούρη, Λεωνίδα Τερζή, Ανδρέα Λενακάκη, Μιλτιάδη Παπαδάκη, Κωστή Ψυχογυιό, Άρτεμη Αναγνωστάκη, Αταλάντη Μιχελογιαννάκη, Έφη Μπουκουβάλα, Ευαγγελία Πετρουγάκη, Ειρήνη Βογιατζή και Δημοσθένη Καραγιάννη.

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση